Dziś śniła mi się moja babcia.

To był pierwszy taki sen od czasu, gdy odeszła.

Byłam u niej w domu. Miała na stole dużo pomarańczy.

Pomagałam jej przy obieraniu, ale jak się okazało każda z nich była w środku  pusta.

Zostawały tylko takie puste miseczki ze skórek, w których  nie było nic.

Pamiętam, że powiedziałam wtedy:

– Babciu, kup sobie lepiej truskawki, teraz jest sezon.
– Truskawki są drogie, pomarańcze jednak są tańsze – odpowiedziała.
– Może i są droższe, ale babciu – lepsze jest pół kilo dobrych truskawek niż kilogram pustych pomarańczy.

Obudziłam się z tym zdaniem w głowie.

I po chwili pomyślałam, że chyba nie chodziło w nim wcale o owoce.

Czasem w życiu gromadzimy rzeczy, zajęcia, znajomości, obowiązki, a nawet marzenia, które wyglądają pięknie z zewnątrz, ale kiedy zajrzymy do środka, okazują się puste.

Może jednak mieć mniej?

Mniej rzeczy.
Mniej pośpiechu.
Mniej ludzi wokół.

Ale więcej tego, co prawdziwe.

Więcej rozmów, po których robi się cieplej na sercu.
Więcej chwil, w których naprawdę jesteśmy obecni.
Więcej tego, co zostaje z nami na dłużej niż kilka minut.

Bo może rzeczywiście lepiej mieć pół kilo dobrych truskawek niż kilogram pustych pomarańczy.

Chyba właśnie o tym chciała mi dziś przypomnieć moja babcia.

Gabrysia

 

6 komentarzy

  1. Bogusława 31 maja, 2026 at 8:49 am - Reply

    Nie ilość a jakość mawiali
    A dzis tak jakby w oddali
    Rzeczy słowa gesty
    Groszowe sprawy bez reszty
    Tanio dużo szybko sie nie opłaca
    Ważne serce i włożona praca
    Ważna osoba jej obecność w życiu
    Reszta niech pozostanie w ukryciu

    • Gabriela Kotas 31 maja, 2026 at 10:01 am - Reply

      Cudnie to napisałaś. Dużo tanio kolorowo, nieważne, ze to wszystko niewiele warte. Buziaki Bogusiu ♥️

  2. Jadwiga Czajkowska 31 maja, 2026 at 8:57 am - Reply

    Gabrysiu Kochana, i znów bardzo mądry i dający do myślenia tekst. Rzeczywiście, przez całe życie często gonimy za rzeczami, które tylko z pozoru wydają się ważne, a dopiero z czasem odkrywamy, że w środku są równie puste jak te pomarańcze ze snu.
    Przecież niczego nie zabierzemy ze sobą na drugi świat. Czas ucieka szybciej, niż nam się wydaje, dlatego warto pielęgnować to, co najpiękniejsze – relacje, wspomnienia, życzliwość, chwile spędzone z bliskimi. Szkoda życia na sprawy nieistotne.
    Twoja babcia zostawiła Ci we śnie piękną lekcję. Czasem naprawdę lepiej mieć mniej, ale prawdziwie i z sensem. ❤️

    • Gabriela Kotas 31 maja, 2026 at 10:00 am - Reply

      Pięknie napisane. Dziękuję ♥️

  3. Jadwiga 31 maja, 2026 at 10:50 am - Reply

    Super sen. Życie goni do przodu ludzie w tym pędzie nie wiedzą , ck jeszcze gromadzić. A trumna kieszeni nie ma. Ja nauczyłam cieszyć się wszystkim. Nawet, to, co małe cieszy. Łatwiej mi się żyje. Zycze wspaniałych, szczęśliwych chwil i radości z tego, co mamy. Pozdrawiam radośnie 🥰👋❤️💐

    • Gabriela Kotas 31 maja, 2026 at 5:04 pm - Reply

      Dziękuję Ci Jadziu ♥️ No o tej trumnie to wymowne bardzo napisałaś 😘😘 Ściskam serdecznie